Co to jest logorytmika?
Logorytmika to połączenie elementów logopedii, ruchu, muzyki i uwagi słuchowej. Logorytmika w Centrum Rozwoju Dziecka Zygzak prowadzona jest w formie zajęć grupowych, co sprzyja nawiązywaniu i rozwijaniu kontaktów społecznych.
Jak wyglądają zajęcia logorytmiki?
Zajęcia są planowane i prowadzone w taki sposób, aby zachęcić dzieci do współpracy, i integrować je przy dźwiękach muzyki. Podczas spotkania logopeda prowadzący zajęcia angażuje dzieci do ćwiczeń skupiających uwagę słuchową np. rozpoznawanie dźwięków, śpiewanie piosenek, bądź identyfikowanie dźwięków w otoczeniu. Podczas różnorodnych zabaw rytmicznych pomaga dzieciom rozwijać poczucie rytmu oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Podczas zajęć przeplata się też ćwiczenia logopedyczne, takie jak: ćwiczenia artykulacyjne, powtarzanie różnych dźwięków/odgłosów/sylab czy wyrazów co bardzo wspomaga rozwój mowy szczególnie u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy (ORM).
Jakie korzyści dają ćwiczenia logorytmiczne?
- usprawniają tor oddechowy oraz artykulatory (wargi, język itd.)
- kształtują poczucie rytmu i pamięć muzyczną
- usprawniają słuch fonemowy
- uczą adekwatnych reakcji na bodźce np. szybka muzyka – bieg, wolna, spokojna muzyka – spacer
- wpływają na poprawę koncentraji
- rozwijają umiejętności sprawczego wykonywania ruchów
- rozwijają zdolności motoryczne całego ciała (motoryka duża i mała).
Celem zajęć logorytmiki prowadzonych przez logopedę jest nie tylko rozwijanie poszczególnych umiejętności rozwojowych, ale także integrowanie różnych obszarów rozwojowych dziecka, takich jak mowa, ruch, słuch i koncentracja. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom i zabawom dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności w sposób dynamiczny i kreatywny.